Caner Erden

Caner Erden

PhD in Industrial Engineering

Okunan Makale Bilgilerini Google Formlar ile Tutma

Google Formlar genellikle anket oluşturmak ya da düz bir form oluşturmak için kullanılıyor. Ancak esnek yapısı sayesinde çok daha farklı amaçlara hizmet edebilir bir hale getirilebilir. Örneğin ben Google Formları okumakta olduğum makaleleri listelemek için kullanabiliyorum. Makale okurken veya okuduktan sonra yeterince not tutmadıysam makalenin başından sonuna kadar kafam karışıyor. Makalenin kapsamını ve önemli noktalarını kaçırabiliyorum. Bu nedenle makaleyi bir çerçeve çizerek okumanın daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu durumun çözümü için de Google Formları kullanmaya çalışıyorum. Google Formlar sayesinde okuduğum makalelerin bilgilerini düzenli bir şekilde tutabiliyorum.

Şöyle ki; bir taraftan makaleyi okurken bir taraftan da oluşturduğum formu dolduruyorum. Böylece tekrara düşmeden makale okuması yapabiliyorum. Formun cevaplarını Google Tablolara attıktan sonra istediğim formatta makale bilgilerini görebiliyorum. Okuduğum makaleleri kullanarak makale yazmak istediğimde Google Tablolardan makalelerin bilgilerini almak ve atıf yapmak daha kolay oluyor.

Formu aşağıda paylaşıyorum, bu haliyle benim işimi görüyor. Yorum, görüş veya katkı sunmak istediğiniz bir yer var ise bildirebilirseniz sevinirim. Umarım faydalı olur.

2 Comments

  1. İrem elif aydoğdu

    Merhabalar saygıdeğer hocam…
    Makale incelemenin ve okumanın nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili bir blog yazısı da yazarsanız çok memnun olurum. Literatür araştırmasında zorlanıyorum. Teşekkürler

    Reply

DROP A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir