Caner Erden

Caner Erden

PhD in Industrial Engineering

Akademik Dergi Yayın Otomasyonu (ADYO)

Merhaba, bu yazıda Excel’den çekilen bilgiler ile oluşturulan üst ve alt bilgi otomasyon programının tanıtımını yapacağım. Programın ismi “Akademik Dergi Yayın Otomasyonu (ADYO)”. Program videosu için tıklayınız.

Programın yapabildikleri;

 • Bir sayıdaki bütün makale PDF’leri için bir özet sayfası oluşturur ve bu sayfayı makalenin ilk sayfasının önüne ekler.
 • Makalenin birinci sayfasının üst bilgisine dergi kapak görselini ve dergi yayıncı görselini ve ayrıca makaleye ilişkin kısa atıf bilgisini de ekler. 
 • Makalenin ikinci ve sonraki sayfalarına yazar bilgilerini, makale başlığını ve kısa atıf bilgilerini alt ve üst bilgi şeklinde ekler.
 • Kabul tarihlerine göre makalelerin sıralamasını gerçekleştirir. Sıralanan makalelerin numaralarını PDF isimlerinin önüne ekler.
 • Makalelere PDF özelliği olarak makalenin başlığını ve yazarlarını ekler. Böylece PDF’nin daha iyi indekslenmesi sağlar.
 • Yayınlanacak tüm makalelerin, kapak görselinin, editör kurulunun vb. sayfalarının bulunduğu tam sayı dosyasını oluşturur. Tam sayı dosyasında makalelerin başlıklarında bookmarklar oluşturur.

Programın işleyiş adımları şu şekilde:

 1. Adım: Excel dosyasının hazırlanması.
 2. Adım: Sayı görsellerinin oluşturulması
 3. Adım: Kullanılacak klasörlerin tanıtılması
 4. Adım: Programın çalıştırılması
 5. Adım: Tam sayı dosyasının oluşturulması

1. Adım

Excel dosyasında makalelere ilişkin id numarası, makale tipi, makale başlığı, yazar bilgisi ve makalenin geliş, revizyon ve kabul tarihleri bilgileri tutuyoruz. Excel’deki kabul tarihi bilgisini kullanarak program makaleler arasında sıralamayı otomatik olarak yapacak. Örnek excel dosyası şekilde paylaşılmıştır.

Örnek excel dosyası

2. Adım

Kapak görseli, logo görseli ve yayıncı logo görselleri hazırlanarak bir klasöre koyulur.
Görsellerin boyutları;
kapak: width=70, height=100, X=63, Y=720
logo: width=395, height=131, X=100, Y=700
yayıncı logo: width=95, height=24, X=460, Y=750
olarak kullanılmıştır. Ayrıca A4 sayfa boyutunda nokta(point(pt)) olarak görseller X ve Y koordinatlarında verilen değerlerdeki gibi konumlandırılmıştır. 

Özet sayfası görüntüsü aşağıdaki şekildeki gibi alınır.

3. Adım

Orijinal PDF: Herhangi bir alt ve üst bilgi içermeyen yayına hazır pdf dosyaları
değişen PDF: Orijinal klasörden aldığı PDF’lerin isimlerini excel satırları ile eşleştirerek gerekli bilgileri PDF’ye aktardıktan sonra oluşan yeni PDF’lerin koyulacağı klasör. 
özet PDF: Oluşturulan özet sayfaları için belirlenecek klasör

4. Adım

Program ilk açıldığında şöyle bir görüntüdedir.

İlgili bilgiler girildikten sonra program çalıştırılabilir.

Bunun için Build menüsünde modify PDFs seçeneği seçilir ve modified klasörü içerisindeki PDF’ler sisteme yüklenecek hale gelmiş olur.

5. Adım

Tam dosyanın oluşturulması için Build menüsünden Full Issue File seçeneği seçilir ve tüm pdflerden oluşan tek pdf dosyası klasörde elde edilmiş olur. Tam sayı dosyası her makale için oluşturulmuş makale başlığı bookmark ile elde edilir. 

Tam dosya görseli

Görseller

Makalenin birinci sayfasının üst kısmına kapak görseli, kısa atıf ve yayıncı logosu eklenir.
Diğer sayfaların üst kısmına, yazar bilgileri(2’den fazla yazar olması durumunda et al. şeklinde), makale başlığı ve sol alt kısmına kısa atıf ve sağ alt kısmına da sayfa numarası eklenir.
Her makalenin üst bilgisi pdf dosyasının özellikler alanına otomatik olarak yazdırılır.

Programı kullanmak isteyen dergi yöneticileri detaylar hakkında benimle e-posta üzerinden iletişime geçebilirler. Her derginin kendisine özgü bir tasarımla program kurulumunu gerçekleştirebilirim. Programı, bundan sonraki sayı yayınlarının tamamında kullanabileceğiniz hale getirebilirim.

DROP A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.