Caner Erden

Caner Erden

Endüstri Mühendisi, Araştırma Görevlisi

Bahar gelsin dört bir yana..

Henüz yere atılmış sigara izmariti ve elektrik direğine bacakları ve kolları yardımıyla tırmanmaya çalışan çocuk için gelsin bahar…

HOŞ GELDİN NEVRUZ…

Geçtiğimiz günlerde son cemrenin toprağa düşmesiyle birlikte havadan ve sudan sonra toprağa da uyan emri verildi. Yani tüm doğa uyanmak için sabah esnemelerine başladı.

Doğanın yeniden dirilişine şahit oldukça siz de ümit duyguları ile doluyor musunuz?
Bakın, topraktan beslenen ve iki mevsimdir ölüm uykusunda olan tüm canlılar yavaş yavaş uyanmaya başladı. Önce, üzerine basmaya imtina ettiğimiz küçük yeşil otlar yüzünü gösterdi. Sonra, kır çiçekleri tek tek selamladı dünyamızı. Hepsi de eski ihtişamından bir şey kaybetmediğini ispatlarcasına ‘ben yeniden burdayım’ diye bağırdı. İşte bakın, tüm kainat yeniden doğuyor. Geçen seneki güzellikleriyle, eski renkleriyle; alıyla moruyla, çiçeğiyle böceğiyle ve onların süslediği yemyeşil ağaçlarıyla, güneşin hafif hafif yaktığı pirüpak insan tenleriyle yeniden bir diriliş yaşanıyor. Bilmem farkında mısınız?

Bu olaylar size de heyecan veriyor mu? Sizin de içiniz kıpır kıpır oluyor değil mi? Bir dirilişe şahit oluyoruz, yeniden dirilişe. Bundan daha büyük bir mucize olabilir mi?

Basu badel mevt inancı olmayan insanlar, bir kez daha düşünme gereği duymuyor musunuz? Birkaç gün öncesine kadar kupkuru olan dalların yeşermeye başlaması size bir şey ifade etmiyor mu? Sizin için her şey hala bir tesadüften mi ibaret?

Eğer susuzluktan çatlamış kupkuru topraktan bir can, bir hayat var olabiliyorsa bu bizim için bir anlam ifade etmelidir. Kupkuru bir toprak altında birkaç damla su ile hayat bulup topraktan kafasını dışarı çıkartan küçük yabani bir kardeleni hayal et. Senin kapanan gözün, hissetmeyen gönlün ve düşünmeyen aklın bu küçük çiçeğin yaptığını yapmaktan daha mı aciz?

Hadi kalk ve hissetmek için bir şeyler yap. Gök yüzünü seyret mesela. Orada yeniden doğuşun bir yansıması vardır. Gör onu. Bulutları baharın askerleri gibi düşün mesela, o taburun yürürken çıkardığı ses baharın ayak sesleridir. Dinle o sesleri. Bir çiçek, bir gül kokla ya da kuşları dinle en olmadı sığ denizde yüzen bir balık gör. Toprağa dokun yahu ne bileyim bir şey yap işte…

Geminizi yepyeni heyecanlara, bambaşka duygulara, gerçek olamayacak kadar güzel bir zamanda yadsınamaz doğruların olduğu bir limana demirlemeniz dileğiyle yazımı nihayete erdiyorum. Hepinizi sohbet, muhabbet ve hasretle gözlerinizden öpüyorum.

Ayetle bitireyim.

“Ey insanlar! Yeniden dirilmekten şüphe ediyorsanız bir de şunu düşünün: Yeryüzünü (kışın) kupkuru, ölü bir halde görürsün. Fakat biz onun üzerine (bahar) yağmurunu indirdiğimizde, o kıpırdanır, kabarır, çeşit çeşit iç açıcı bitkiler çıkarır.” (Hac, 5)

Ve Ülkem Adına Cenabı Haktan Niyazım

21 Mart 2013 tarihi zabta geçsin ve bu ülke için bir dönüm noktasının tarihi olsun olsun. Dört bir yana herkes için geçerli ve gerçek anlamda şiddetten, kandan ve silahlardan uzak bir barış hakim olsun. İnşallah birlikte herkesin ruhuna işleyen bir barış ve kardeşlik iklimini soluyalım. Artık terör belasından kurtulalım. Gözü yaşlı ailelerin acıları yüreğimizi dağlamasın artık.Varsın bizim gündemimizde de hayvanat bahçesinde yeni doğan panda yavrusu önemli bir yer edinsin. Bu tip haberlerden sıkılalım, bunalalım ama yeter ki gündemimize genç yaşta silahlarla ölen/öldürülen insanlar girmesin.

HER ANLAMDA BAHAR GELSİN ÜLKEYE

Bu ilkbahar, doğadaki tüm olaylarda olduğu gibi bizim ülkemiz için de şöyle yeniden bi diriliş olsun. Ve bu yaşadığımız günler fert fert her insanın devletiyle, milletiyle, birlikte yaşadığı komşusuyla birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını yeşertecek, ikbal kapılarını sonuna kadar açacak günlerin arefesi olsun.

DROP A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir