Work and travel maceram 3. bölüm

Artık Amerika’dayız…

İlk durak dünya’nın en büyük şehri new york. Newyork havaalanına indiğimizde ne yapacağımızı şaşırmıştık. Tanıdık bir yüz arar gibiydik sanki. Aslında işin gerçeği birinin bize “amerika’ya hoşgeldiniz. Umarım yolculuğunuz iyi geçmiştir” demesini bekler gibiydik. Uçakla 10 saat süren bir yoldan gelmişiz, biraz da haklıyız. Orada yaptıkları terbiyesizlik. Neyse uçaktan indik, her şeyi planlamıştık ama ilk yapılacak iş neydi, unuttuk. “Uçaktan indik abi şunu şunu yapacağız” demiştik yolculuktan önce ancak bir anda unuttuk. Doğu’ya doğru gidelim dedi Emre. Yanlış bile gitsek vatanımıza yaklaşmış oluruz en azından dedi. Ağlayacak gibi oldum. Vay anasını arkadaş ne de çabuk özledik lan! Bir başkadır benim memleketim şarkısı geçti aklımdan. İçimden söyledim, bir başkadır benim memleketim.

Combination of Image:Flag of Turkey.png and Im...
Vatanımızdan uzak film çeviriyorduk

İlk iş yapılacak ilk iş aklımıza geldi sonunda uçaktan indiğimizi yolculuğun sağ selamet geçtiğini ailelerimize bildirmek tabii ki en önemli işti. Türkiye’yi aramak için bize ye-ro’nun verdiği AT-T kartlarını kullanalım dedik. Fakat onların aktivasyonu yapılmadığı için kullanamadık haliyle. Havaalanında kaldık bir müddet. Sakin kafayla düşünme imkanı doğdu tabii. ‘olm Caner gelmekle iyi mi ettik buralara’ sorusunu duydum birden, kafamı sessiz çoğunluğun sesi eşliğinde kaldırırken gözüme tanıdık bir logo çarptı. Ne güzel logo demeye kalmadan, bu logonun biricik ülkemin biricik havayollarının logosu olduğunu farkettim. Neden buradan aramıyoruz ki Türkiye’yi değil mi?

-alo anne biz geldik.
 +iyi oğlum, hadi selam söyleyin oradakilere.
 -anne amerika’ya geldik kime selam söyleyelim?
 +Caner sen misin? Ben de abin denizli’ye gitti o arıyor zannettim. İndiniz mi? Naptınız iyi misiniz? Yardıma ihtiyacınız var mı? Gelelim mi?
 -gayet iyiyiz anne merak etme. Şimdi havalanındayız birazdan şirkete doğru trenle geçeceğiz. Hadi görüşürüz.

Dedikten sonra emre’de ailesini aradı. Onlar da sevinmişti bizden haber aldıklarına.

En önemli görevi ifa ettikten sonra sırada Salem’e New Hampshire’a doğru bir yolculuk bizi bekliyordu.

Derived from the SVG we have of the state flag...
New Hampshire bizi bekler

JFK’dan bir harita bulduk. Bu haritadan yararlanarak A trenine binip new york otobüs terminaline oradan da Salem’e doğru gitmemiz gerektiğini öğrendik. Salem otobüsü pek de konforlu değildi aslında. Otobüs bizim şehiriçi minibüs hattı gibi. Tek farkı şöförü bayan. Orada şoförlük mesleği genellikle bayanlara verilmiş durumda. Çok fazla bayan taksi şöförü ya da otobüs şöförü gördük. Yaklaşık 5 saatlik bir yolculuğa rağmen ne bir su servisi ne de bir bisküvi, çikolata servisi yapılmadı. Sadece bir terminalde durduk gecenin bir vakti herkesin uyuduğu bir zamana denk geldi o da. Kimse uyanmadı dahi. O yüzden yaklaşık iki dakika sonra harekete geçtik. Salem otobüs terminalinden bizi şirketten Jared aldı. Jared hakkında emre araştırma yapmış sağolsun hemen kendisinin erkekliğinden beni şüpheye düşürecek şeyleri olduğunu söyledi. Gerçekten de öyleymiş adam. Tabii bizi ilgilendirmez, deyip kalacağımız yere kadar sohbet ettik kendisiyle. İlk izlemimize göre Yardımsever birisi olduğunu söyleyebilirdik. Evi bize tanıttı, yapmamız ve yapmamız gerekenleri kısaca özetledi ve kendisi ayrıldı.

Çok iyi ya! Evimize de sıkıntısız gittik. Eşyalarımızı yerleştirdik bir süre sonra uykuya daldık. Üç ay boyunca kalacağımız evimizde ilk uykumuzu çok rahat bir şekilde çektik. Ev çok büyük olmasa da güzel bir hayat sürmek için gayet kullanışlı ve temizdi.

İlk iki hafta Süha Aşkın Gündüz, Emre Ceviz ve ben kaldık. Sonradan aramıza Yakup Duran Türkmen ve Emre Kırdar da katıldı. Biz böyle beş arkadaş birlikte iki oda bir salon bu evde yaklaşık üç ay boyunca yaşadık.

Bir sonraki bölüm, çalıştığım iş yeri ve iş arkadaşlarıyla devam edecek. Bu yazılar sadece hatırlamak, hatırlatmak ve hatırlanmak amaçlıdır, fazla bilgi göz çıkarır. Bu yazılar ilerde aklımızdaki çekmecelerden birini açsa yeterli, biz gerisini getiririz.

tu bi kıntınyu…

2 comments On Work and travel maceram 3. bölüm

Leave a reply:

Your email address will not be published.